มนุษย์-เชื้อ-โลก ฉายที่ในเทศกาลภาพยนตร์ภาษาเยอรมันกลางแจ้ง (Open Air Kino 2021)
![](https://static.wixstatic.com/media/fbd9b8_0c94d243ad7844d1a16bd778a72b0ccd~mv2.jpg/v1/fill/w_147,h_64,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/fbd9b8_0c94d243ad7844d1a16bd778a72b0ccd~mv2.jpg)
เริ่มเเล้ว ! สถาบันเกอเธ่ ได้ฤกษ์เริ่มงานแรกของปี 2021 ด้วยเทศกาลภาพยนตร์ภาษาเยอรมันกลางแจ้ง และเช่นเดียวกับที่ผ่านมา ครั้งนี้เราได้ร่วมกับสถานทูตออสเตรียและสถานทูตสวิสนำเสนอภาพยนตร์ภาษาเยอรมันเรื่องล่าสุดหลายเรื่องที่กำลังได้รับความนิยม โดยภาพยนตร์ส่วนใหญ่ยังไม่เคยฉายในประเทศไทยมาก่อน
พิเศษสำหรับปีนี้ จะมีการจัดฉายภาพยนตร์จากเทศกาล “CCCL - Changing Climate Changing Lives” ซึ่งเป็นเทศกาลที่เปิดโอกาสให้นักสร้างภาพยนตร์สายเลือดใหม่ได้นำเสนอปัญหาการเปลี่ยนแปลงของสภาพอากาศในประเทศไทย เชิญชวนเพื่อนๆมาร่วมชมภาพยนตร์ด้วยกัน โดยภาพยนตร์ทุกเรื่องฉายพร้อมซับไทยเเละอังกฤษ จองบัตรชมภาพยนตร์: https://www.goethe.de/ins/th/th/kul/sup/oak.html
Goethe-Institut Thailand is kicking off their cultural program for 2021 with the beloved Open Air film series. Together with the Austrian and Swiss Embassy in Bangkok, Goethe-Institut Thailand presents the latest highlights of German language cinema. Most of these films have never been screened in Thailand before.
This year, they also present a special feature by introducing an award-winning films from the “CCCL - Changing Climate Changing Lives” film festival.
As always, joining the event is free of charge. All films are screened with Thai and English subtitles (except short films). Free Tickets here: https://www.goethe.de/ins/th/en/kul/sup/oak.html